2018.07.03
Shake’i proteinowe – dlaczego warto je pić?

Shake’i proteinowe to nieodłączny element diety przy intensywnym wysiłku fizycznym. Zwiększone zapotrzebowanie na białko wynika z jego istotnej roli w przebiegu wzmożonych przemian metabolicznych – kolokwialnie możemy powiedzieć, że masa musi mieć się z czego budować.

Miłośnicy wszelkich sportów – kulturyści, crossfiterzy, biegacze! W naszej ofercie znajdziecie shake’i, które dostarczą Wam pełnowartościowego białka w postaci białka serwatkowego.
Dlaczego warto je pić?

To najczęściej stosowane białko wśród sportowców! Białko serwatkowe charakteryzuje się zawartością wszystkich niezbędnych aminokwasów tzw. aminokwasów egzogennych. Nie są one wytwarzane w naszym organizmie, dlatego tak istotne jest, aby przyjmować je wraz z pożywieniem. Dzięki ich obecności białko serwatkowe jest w całości przyswajane i wykorzystywane do budowy białek naszego organizmu.

To nie koniec korzyści! Białka serwatkowe to źródło rozgałęzionych aminokwasów BCAA (leucyna, izoleucyna, walina) – są one bezpośrednio „pobierane” przez mięśnie, co jest bardzo istotne podczas potreningowej regeneracji mięśni. Szczególnie ważna jest leucyna, która inicjuje syntezę białek mięśni oraz sama w sobie jest świetnym materiałem budulcowym dla mięśni. Oprócz jego jakości, ważnym aspektem jest również jego przyswajanie. Badania wykazały, że białka serwatkowe znacznie szybciej ulegają wchłonięciu niż np. białka kazeiny.
Czy istnieją jakieś dodatkowe korzyści?

Tak! Okazuje się, że białka serwatkowe maja również działanie prozdrowotne! Zawierają substancje tkj. immunoglobulina A, glutamina czy lizozym – dzięki nim wspomagają nasz układ odpornościowy. Inny składnik tego białka wykazuje działanie probiotyczne, czyli wspomaga utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej.
Czy widząc nazwę shake’a „boom boom”, „energizer” lub „pump me up” możesz mieć jakiekolwiek wątpliwości co do jego działania?

Białko serwatkowe w nich zawarte to nie jedyny składnik, który zapewni Ci wszystko to, czego potrzebujesz podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i nie tylko! Shake „boom boom” to również awokado – bomba energetyczna i źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnie wpływających na poziom cholesterolu! Migdały – ich moc płynie z zawartości m.in. witaminy E – silny przeciwutleniacz oraz potasu – regulator ciśnienia krwi. Co kryje w swoim składzie „energizer”? – oprócz banana i truskawek, będących źródłem witamin o działaniu antyoksydacyjnym oraz łatwo przyswajalnych węglowodanów, znajdziemy tam spirulinę. Jest ona źródłem białka, żelaza oraz cennych kwasów tłuszczowych. Shake „pump me up” to prawdziwa bomba proteinowa! Czy wiesz, że orzechy arachidowe, z których wykonane jest masło orzechowe, to najbogatsze źródło białka spośród wszystkich orzechów? – to aż 25,8g białka na 100g produktu! Co więcej – orzeszki arachidowe to źródło argininy – aminokwasu, który wspomaga przyrost tkanki mięśniowej.

Jeśli w szybki i smaczny sposób chcesz dostarczyć swojemu organizmowi pełnowartościowego białka w akompaniamencie innych istotnych składników odżywczych – to jest doskonały wybór! Shake’i proteinowe przełamią monotonię Twojej diety, a przy okazji wspomogą proces budowy masy mięśniowej oraz ich regenerację!
Jeśli biegasz, ćwiczysz i nie widzisz efektów, chętnie pomogę Ci skomponować właściwą dietę…

Edyta Gotfryd, Mój Dietetyk
tel. 660 955 969
warszawa@mojdietetyk.pl